Každý máme své zlozvyky. Ty z osobního života si klidně nechte pro sebe, ale ty pracovní ovlivňují vaše kolegy a občas i chod celé firmy. Na co je potřeba dát si pozor, abyste nepotopili celý projekt nebo tým?
Nepotřebuji žádné rady
Nikdo nemá čas na nevyžádané rady. Co teprve nervy. Je skvělé mít dostatečně velké sebevědomí a věřit si. Ale ještě lepší je občas přijmout kritiku nebo užitečnou připomínku. Můžete věřit tomu, že váš kód je nejlepší – ale chcete riskovat to, že nebude, protože odmítnete poznámku kolegy?
Na druhou stranu, občas se k vám do rukou dostane kód, který umíte napsat lépe než dotyčný. Kritika je na místě, ale i ta se musí umět. Pokud mu oznámíte, že je všechno špatně, že nic neumí a že vy byste tuhle chybu nikdy ven nepustili, věřte, že vás buď pro jistotu úplně přeslechne a nebo s vámi do budoucna nebude chtít spolupracovat. Pokud ale nabídnete pomocnou ruku, problematiku zevrubně vysvětlíte a ukážete řešení problému, docílíte toho, že budete lepší tým a doručíte očekávané výsledky. A to je koneckonců hlavním cílem.
Já si to pamatuji
Děláte si dokumentaci kódů? Zabere to čas navíc. Víme, že hodně developerů se do toho úplně nechce pouštět, přeci svému kódu rozumějí a pamatují si jak vznikal. Přiznejme si ale, že si šetříte svůj čas v budoucnu. Jednoho dne se podíváte na svůj kód a nebudete si jisti, zda jste ho psali vy nebo někdo jiný.
Naučte se brát dokumentaci jako stěžejní část vaší práce. V každém týmu a projektu se střídá nemalá skupina lidí. Čím víc lidí, tím větší pravděpodobnost chyby, která povede k neúspěšnému projektu nebo nedodržení termínů, což může vašeho zaměstnavatele stát značnou částku peněz.
Podpořte proto svou práci dostatečnou dokumentací, API specifikací, konkrétními pokyny a komentáři, které zjednoduší pochopení vaší práce dalším developerům. Nikdo se přeci nechce probírat hodiny kódem, aby ho konečně pochopil nebo našel chybu.
Vynecháváte dokumentaci cíleně, abyste byli nenahraditelní ve své práci? Mohlo by se stát, že vás nakonec nahradí, protože způsobujete komplikace na denní bázi a nespolupracujete se svým týmem.
Mám hotovo
Kdy je hotovo? Když je projekt, web nebo aplikace přesně podle představ zákazníka. Vaše představy musí jít na druhou kolej. Ve zkratce si můžeme říct, že hotovo nebude nikdy. Web se dá vždy postavit lépe, může být uživatelsky přívětivější, mít čistší grafiku a podobně. To je skvělá zpráva pro vás – pokud se nikdy nepřestanete učit, vaším cílem bude chápat architekturu do hloubky a zaměříte se na pravidelnou analýzu, čeká vás spousty práce i v budoucnu.
Celý proces je nakonec o správném přístupu. Nezapomínejte pro koho tvoříte, jaký je cíl projektu a nespokojte se s jednoduchou cestou. Vaše motivace se rychle přinese i na další členy týmu. Pokud se tak nestane a ve své pozici se necítíte nejlépe, ozvěte se našemu IT Agentovi. Probereme vaše možnosti a najdeme vám prostředí, kde se vám bude dobře pracovat.