Další týden opatření se může zdát úmorným. Produktivita klesá, inspirace se neobjevuje a je těžké myslet „outside the box“, když jste většinu dne zavřeni v jednom pokoji. Na druhou stranu, kdy jindy máte možnost se soustředit bez vnějších vlivů? Izolace od lidí je skvělá příležitost jak se zaměřit na projekty a úkoly, které dlouhodobě odkládáme nebo pro ně nemůžeme najít vhodná řešení. Pro potvrzení této teze se pojďme vrátit do historie.
Edvard Munch
Munch se proslavil svým Výkřikem. Inspirací pro jeho další tvorbu mu byly povídky Edgara Allana Poea, vlastní psychický stav, ale i přežití španělské chřipky. Setkal se s ní v roce 1919, zatímco pobýval v Norsku. Přes své chatrné zdraví ho nemoc nezastavila a nadále pokračoval v tvorbě. Hned v prvních dnech, kdy mu to jeho fyzický stav dovolil, si nechal dovézt malířské potřeby a rozhodl se postup chřipky zachytit tak, jak nejlépe uměl, formou umění. Touto dobou vzniká Autoportrét z období španělské chřipky.
Možná je na čase oprášit jeden z vašich talentů a převést frustraci z home office do vytvoření něčeho nového.
Autoportrét, období španělské chřipky (1919)
Isaac Newton
Newtona zastihlo šíření černého moru už v jeho 22 letech v roce 1665. Výuka na Cambridge University byla zrušena a mladý Isaac udělal to, co většina současných studentů – odjel zpátky ke své rodině, kde se mohl dále věnovat studiu. Samozřejmě ho nerozptylovaly e-maily, což mu značně pomohlo v jeho práci a soustředění. Během této doby zformuloval gravitační zákon a diferenciální a integrální počet. Ačkoliv se na jabloň nejspíše díval pouze z okna, izolace od vnějších ruchů byla přínosná pro něj i celkovou společnost.
William Shakespear
Možná víte, že Shakespear patřil mezi herce a spoluvlastníky herecké společnosti známé pod názvem Královská společnost. Začátkem 17. století byla ale divadla uzavřena z důvodu epidemie dýmějového moru. Dnes na to divadelníci reagují živými přenosy, vstupenkami na nic nebo předčítáním knížek v živém přenosu (není to skvělé?). Tehdy to znamenalo ztrátu živobytí. William se rozhodl využít svůj volný čas pro další psaní. V těchto letech spatří světlo světa tragédie Macbeth, Král Leara a Antonius a Kleopatra. Co karanténa přinese vám?
Kreativita versus nuda
Pokud si z tohoto článku máte odnést jen jednu věc, zapamatujte si, že nuda je prvotním impulsem kreativity. Skutečným přínosem izolace je to, že se můžeme odpojit od všech a od všeho, vypnout přísun obsahu a nechat se inspirovat vlastní hlavou. Nejspíše nepřijdete s novou teorií ani nenapíšete drama, které bude obdivováno ještě století poté – ale je škoda to nezkusit.